316

Odp: WYSOKIE PSA

Rakar, czy to samo laboratorium?
Na oko widać, że poziom PSA masz stabilny od kilku miesięcy  - około 0,60.
Ten niższy wynik z września to musiał być jakiś lapsus.

Mąż - rocznik 1948,  diagnoza VIII/08: cT1c, PSA - 5,7, Gl 3+3, brak objawów ;
RRP - X/08, pT2bN0Mx, Gl 3+4, liczne high grade PIN: PSA: 1mc: 0.08,   5 mc:0.02,   10 mc: 0,14,  13 mc: 0,41, TRUS:pozostawiona część pęcherzyka nasiennego.
XII/I '10:  radioterapia (SRT)  66 Gy , PSA 6 tyg. po:0,35; 3 m-ce: 0,211; 5 m-cy : 0,159; 7 m-cy: 0,40; 10 m-cy: 1,01; 15 m-cy : 1,87; MRI: węzły chł. biodr. zewn. lekko powiększ. ;(VI'11):1,76;(VIII'11): 2,47; (I'12):4,78; (II'12):3.69  PET (III'12): węzeł biodr. zewn. SUV 2,7, reszta OK.
Od  III'12 bikalutamid 150mg, PSA  IV'12: 0,152; V'12: 0.04; VI'12: 0,02;VII'12:tomograf: wszystko OK
Od VII'12 bikalutamid 100mg, PSA VIII'12: <0.003; IX'12:0.002;  Od X'12 bikalutamid 50 mg ??? XI'12: <0.003
Powrót do dawki 150 mg, IV'13-II'14: 0.003; tomograf OK,  PET OK.
Od marca 2014 bikalutamid odstawiony.
IV'14:   0.003
VI'14:   0.010
VIII'14: 0.042
X'14:    0.090
XI/XII'14: 0.162

"Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach, jest to piękny świat".

317

dunol napisał/a:

Jestem wierny, albo jak stary kuń - nigdy nie zmieniałem laboratorium, stale robię w jednym, czyli poliklinice.
Przed dwoma przedostatnimi wynikami, trzy tyg. przedtem przestałem brać zastrzyki przeciwzakrzepicowe, po to, by wynik wyszedł możliwie prawdziwy. Czort wie, może jeszcze działały. A zaaplikowałem  ich, chyba ponad 20 szt. Na razie nie ma mam potrzeby brać i do nast. badania żadnych sterydów na bark, żadnych fraxiparine nie wezmę (a mam ich solidny zapas). Teraz wszystko podporządkowuję nast. badaniu PSA. Myślę, że mój obecny,stały PSA jest około 0,60 ng/ml. Za półtora mieś. powiem - sprawdzam.

Trudno poważnie dyskutować z kimś pozbawionym poczucia humoru.
Ur.1949;III.2007 PSA 8,28;biopsja Gl1+2!?;10/V/2007pobr.węzły b/z;IX'2007PSA 0,07;HT VIII-XII;RT XII'07-I'08 7400cGy/37frakcji;cTpN0M0;IV'2008 PSA 0,08;VII'2010 PSA 0,61;XII'10 0,83;(VII'11 1,03 T'2,33 MRI podejrzenie wznowy);09/VIII/2011 biopsja- Sclerosis atrophicans prostatae;16/11/2011 MRI b/z - obserwować,PSA XI'11 1,85;V'12 PSA 2,68 T 2,33;VII'12 3,37 T'1,23;VII'2012 PET-CT sugeruje proces nowotworowy;X'12 PSA 5,40;od 18/X/2012 Apo-Flutam 3x dziennie;po 1 mieś. PSA 1,28; 2 mieś. 1,05; 3 miś. PSA 0,837;T 2,07;od 21/01/2013 zastrzyk Diphereline 11,25 mg na 3 mieś.; IV'2013 PSA 3,14 drugi Dipheriline+ Apo-flutam(zaniechany po 3,5 dniach);IV'2013 w innym lab. PSA po 2 dniach 5,31, po 2 tyg. w swoim lab. PSA 1,92 ng/ml, T 0,19 ng/ml;VII'2013 PSA 9,50 ng/ml, bikalutamid 50 mg*biopsja stercza = ogólnie Gleason 5+4, jeszcze w obrębie torebki (margines 0,2 mm); VIII'2013 PSA 1,30 * T 1,51 bikalutamid 50mg;IX Zmiana na Eligard PSA 0,85 przed BT IX/X 2013 - 30 Gy=3x10; I'2014 PSA 0,38 ng/ml {odstawiony bikalutamid}III'14 PSA 0,86{koniec działania Eligardu}IV'14 T 0,58 ng/ml*PSA 1,17 ng/ml; VI'14 T 2,35 & PSA 3,24;VII'14 T=2,25 & PSA 4,04* VIII'14 PSA 4,20 T 2,52 PET naciekanie na pęcherz, pęcherzyki nasienne, węzły chłonne| VIII'2014 PSA 4,00 T 2,58 | IX'2014 PSA 4,02 T 1,53 | XI'2014 PSA 6,90 Apo-Flutam 2 tyg, po tym Eligard

318

rakar napisał/a:
dunol napisał/a:

Przed dwoma przedostatnimi wynikami, trzy tyg. przedtem przestałem brać zastrzyki przeciwzakrzepicowe, po to, by wynik wyszedł możliwie prawdziwy.

rakarze, czyżbyś sugerował ,że gęstość i struktura krwi ma wpływ na wysokość PSA. Ja, jako sercowy, od kilku lat biorę leki na rozrzedzenie krwi( Acenocumarol).

319

tomek napisał/a:
rakar napisał/a:
dunol napisał/a:

Przed dwoma przedostatnimi wynikami, trzy tyg. przedtem przestałem brać zastrzyki przeciwzakrzepicowe, po to, by wynik wyszedł możliwie prawdziwy.

rakarze, czyżbyś sugerował ,że gęstość i struktura krwi ma wpływ na wysokość PSA. Ja, jako sercowy, od kilku lat biorę leki na rozrzedzenie krwi( Acenocumarol).

Zapytałem na tym forum o to, i odpowiedź: http://commed.pl/psa-interpretacja-wynikow-vt18421.html
Nie chciałbym niczego sugerować, bo kojarzyć można bzdurne rzeczy, jakoś tak jest, że te wyniki w czasie brania leków przeciwzakrzepicowych (na nogi) i zastrzyków sterydowych w stawy - PSA wychodzi mniejszy od poprzedniego.
Najważniejsze, że PSA 21 mieś po radioterapii, bez hormonoterapii nie doszedł do 1,00 ng/ml. Dlatego kilka dni temu zapytałem Alfreda, kiedy miał radio i hormono, bo wynik imponujący. Tak, tylko że Alfred ma 75 lat a ja 60.
Najgorsze, że ten ost. wynik zepsuł mi cały nastrój, wybił mnie z rytmu, nic nie chce mi się robić - a muszę. Chętnie bym się napił. Spoko, to takie moje w***nie się. Muszę kontrolować rozwój i w odp. czasie podjąć sensowne kroki. 

Ur.1949;III.2007 PSA 8,28;biopsja Gl1+2!?;10/V/2007pobr.węzły b/z;IX'2007PSA 0,07;HT VIII-XII;RT XII'07-I'08 7400cGy/37frakcji;cTpN0M0;IV'2008 PSA 0,08;VII'2010 PSA 0,61;XII'10 0,83;(VII'11 1,03 T'2,33 MRI podejrzenie wznowy);09/VIII/2011 biopsja- Sclerosis atrophicans prostatae;16/11/2011 MRI b/z - obserwować,PSA XI'11 1,85;V'12 PSA 2,68 T 2,33;VII'12 3,37 T'1,23;VII'2012 PET-CT sugeruje proces nowotworowy;X'12 PSA 5,40;od 18/X/2012 Apo-Flutam 3x dziennie;po 1 mieś. PSA 1,28; 2 mieś. 1,05; 3 miś. PSA 0,837;T 2,07;od 21/01/2013 zastrzyk Diphereline 11,25 mg na 3 mieś.; IV'2013 PSA 3,14 drugi Dipheriline+ Apo-flutam(zaniechany po 3,5 dniach);IV'2013 w innym lab. PSA po 2 dniach 5,31, po 2 tyg. w swoim lab. PSA 1,92 ng/ml, T 0,19 ng/ml;VII'2013 PSA 9,50 ng/ml, bikalutamid 50 mg*biopsja stercza = ogólnie Gleason 5+4, jeszcze w obrębie torebki (margines 0,2 mm); VIII'2013 PSA 1,30 * T 1,51 bikalutamid 50mg;IX Zmiana na Eligard PSA 0,85 przed BT IX/X 2013 - 30 Gy=3x10; I'2014 PSA 0,38 ng/ml {odstawiony bikalutamid}III'14 PSA 0,86{koniec działania Eligardu}IV'14 T 0,58 ng/ml*PSA 1,17 ng/ml; VI'14 T 2,35 & PSA 3,24;VII'14 T=2,25 & PSA 4,04* VIII'14 PSA 4,20 T 2,52 PET naciekanie na pęcherz, pęcherzyki nasienne, węzły chłonne| VIII'2014 PSA 4,00 T 2,58 | IX'2014 PSA 4,02 T 1,53 | XI'2014 PSA 6,90 Apo-Flutam 2 tyg, po tym Eligard

320

rakar napisał/a:

Przed dwoma przedostatnimi wynikami, trzy tyg. przedtem przestałem brać zastrzyki przeciwzakrzepicowe, po to, by wynik wyszedł możliwie prawdziwy. Czort wie, może jeszcze działały. A zaaplikowałem  ich, chyba ponad 20 szt. Na razie nie ma mam potrzeby brać i do nast. badania żadnych sterydów na bark, żadnych fraxiparine nie wezmę (a mam ich solidny zapas). Teraz wszystko podporządkowuję nast. badaniu PSA. Myślę, że mój obecny,stały PSA jest około 0,60 ng/ml. Za półtora mieś. powiem - sprawdzam.

Rakar, jeśli mogę ci cokolwiek doradzić, nie odstawiaj leków przeciwzakrzepowych ani przeciwzapalnych.
Lekarz ci wyjaśnił, że nie jest tak, że one     s z t u c z n i e  obniżają  PSA.

1. Z rakiem prostaty takim jak twój, to możesz żyć jeszcze bardzo długo,  choć niekoniecznie do końca szczęśliwie.
Zakrzepica zaś jest realnym zagrożeniem już na dzi;  przypomnij sobie casus szwagra.

2. Przeczytałam gdzieś, że zakrzepowe zapalenie żył głębokich często towarzyszy rakowi prostaty, i jest podejrzenie, że wtedy te choroby się wzajemnie warunkują. (Lekarz tak tłumaczył pewnemu pacjentowi). Dlatego przy raku prostaty bada się  CRP.
Zatem jeśli leczysz jedną chorobę , wpływasz na drugą. Być może poprawa stanu naczyń krwionośnych wpływa na stan  prostaty, i wynik masz pośrednio lepszy, i o to chodzi.

3. Ty jeszcze masz kawałki naturalnej, zdrowej prostaty, które mogą "przeżywać" stan zapalny, i wtedy produkować więcej PSA.
Dlatego nowych pacjentów przed postawieniem ostatecznej diagnozy poddaje się antybiotykoterapii, by wykluczyć wpływ innych czynników.

Jeżeli odstawisz wszystkie leki, co "sprawdzisz" za półtora miesiąca?
Odróżnisz wpływ stanu zapalnego?

Celem badania powinien być możliwie "czysty"( z grubsza)  wpływ samego nowotworu.

RRP - X/08, pT2bN0Mx, Gl 3+4, liczne high grade PIN: PSA: 1mc: 0.08,   5 mc:0.02,   10 mc: 0,14,  13 mc: 0,41, TRUS:pozostawiona część pęcherzyka nasiennego.
XII/I '10:  radioterapia (SRT)  66 Gy , PSA 6 tyg. po:0,35; 3 m-ce: 0,211; 5 m-cy : 0,159; 7 m-cy: 0,40; 10 m-cy: 1,01; 15 m-cy : 1,87; MRI: węzły chł. biodr. zewn. lekko powiększ. ;(VI'11):1,76;(VIII'11): 2,47; (I'12):4,78; (II'12):3.69  PET (III'12): węzeł biodr. zewn. SUV 2,7, reszta OK.
Od  III'12 bikalutamid 150mg, PSA  IV'12: 0,152; V'12: 0.04; VI'12: 0,02;VII'12:tomograf: wszystko OK
Od VII'12 bikalutamid 100mg, PSA VIII'12: <0.003; IX'12:0.002;  Od X'12 bikalutamid 50 mg ??? XI'12: <0.003

"Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach, jest to piękny świat".

321

Witaj RAKAR, Na wstepie moje serdeczne gratulacje z powodu stabilnego od miesiecy psa (0,6). Chcialbym zebys wpisal do google haslo: aspirin lowers psa levels, po przeczytaniu tych informacji mozesz dyskutowac z urologami. (na ogol nie wiedza o tym). Z tego co pamietam, leki hormonalne odstawiles wczesniej (koniec 2007) niz radioterapie (zakonczona chyba w styczniu 2008). Dlaczego tak a nie odwrotnie (leki daje sie jeszcze kilka miesiecy po radioterapii)? Jaki miales po radioterapii "bounce" czyli chwilowy wzrost i pozniej spadek psa? U mnie uroslo do 2 i pozniej spadlo ponizej 1. Bardzo dobrze ze jestes czujny i masz reke na pulsie, w razie czego to jest duzo mozliwosci leczenia np. salvage terapia cyberknife (nie masz rozleglych przerzutow do kosci wiec terapia mozliwa) O metodzie finskiej nie wspomne poniewaz niestety, nie doczekasz - umrzesz smiercia naturalna "na starosc". Przy okazji, dzieki za to ze jestes w dalszym ciagu obecny i aktywny na prosalute. Pozdrowienia Brozyy   
P.S. przepraszam ze teraz nie na temat, ale porownanie tej psychopatki do suczki z sasiedniej wsi ktora obsikala wszystkie dzialy, bylo tak bardzo dosadne, pikantne tak dokladne i jednoczesnie tak dowcipne ze usmiala sie z tego cala moja rodzina ktora czasami zaglada na forum.

322 Ostatnio edytowany przez rakar (03-11-2009 22:43:29)

Wpisałem przed chwilą do googli "aspirin lowers psa levels", jak proponujesz i wyskoczyły mi propozycje zagłębienia informacji o kochankach psa czy filmie pt. PSY 2, bez obrazy, na pewno dokładnie poszukam.  Domyślam się, że chodziło Ci o podobny tekst, który znajduje się pod adresem: http://termedia.pl/magazine.php?magazin … FULL_TEXT, a który pozwalam sobie go tu wkleić, ponieważ trzeba się rejestrować, a który w te długie jesienne wieczory można poczytać.
Na tym forum ten temat już przerabialiśmy.
Jak na razie, ostatni PSA, w wys. 0,62 ng/ml jest najwyższy, ale trzykrotnie na pozi0mie 0,6ng/ml. Ze swoim prowadzącym specjalistą ustaliliśmy, że jeżeli PSA dojdzie do 1,00 to zaczniemy działać dalej. Moja radioterapeutka upierała się, że dopiero PSA 2,00 powinny pobudzić do dalszych energicznych działań. Myślę, że 1,00 jest tą granicą.
W tym roku przeszedłem wszystkie badanie, prócz PET. Myślę, że na razie nie ma co się "podniecać" i panikować. W grudniu mam spotkanie ze swoim specjalistą, przedtem zrobię PSA. Zobaczymy.
Żyć będę 78 lat. Skąd wiem? Internet zaproponował mi wypełnienie formularza i wysłanie SMSa, by pobrać klucz, żeby właśnie zgłębić tajemnicę mojej żywotności. Informowali, że koszt tego smsa, to chyba 0,61 gr a wyrwało chyba 10,98 zł. No, jak tyle wyciągnęło, to co mam się martwić i tak swoje przeżyję. Do 78 roku życia jestem nieśmiertelny. Pewnie, że to żart.
Przed ostatnim badaniem na PSA byłem tak pewny, że będzie on niższy, tak sobie to do łba wbiłem, że byłem zaskoczony jak sztubak. Nie jest źle, spokojnie. Gdybym na początku miał dodatkowo zrobiony chociażby rezonans magnetyczny, nie byłoby kłopotu i dziś byłbym bez prostaty. Mój specjalista, po otwarciu mnie z dostępu załonowego stwierdził powiększone węzły chłonne, pobrał je do badania hist. i zaszył. Potem znów zaproponował mi prostatektomię od krocza, albo radioterapie i wybrałem to drugie. Zbyt wiele już widziałem,powikłań po zastosowaniu tej metody, tzn od krocza.
W ogóle, to przez oszczędności w szpitalu, jak u mnie z tym MR, wychodzi drożej, bo dalsze koszty  mojego leczenia i może zrujnowanie mi zdrowia kosztują więcej, niż prawidłowe zdiagnozowanie i zastosowanie leczenia. Tej sprawy jeszcze nie skończyłem. Na razie cieszę się, że nie jest tak źle, żyję. Tylko z tą potencją, ech.... Oby nie było tak, jak w tym kawale:
Dieta naleśnikowa

W izolatce rozlega się dzwonek telefonu komórkowego. Chory podnosi się z łóżka i sięga do szafki.
- Czy pan Kowalski? - słychać głos w słuchawce.
- Tak.
- Mówi ordynator oddziału zakaźnego, profesor Kwiatkowski. Drogi panie, mam już wyniki pańskich badań. Jest pan chory na błonicę, boreliozę, cholerę, dur brzuszny, czerwonkę bakteryjną, gruźlicę, kampylobakteriozę, kiłę, krwotoczne zapalenie jelit, ospę wietrzną, chlamydiozę, krztusiec, promienicę, pryszczycę, nosaciznę, odrę, tularemię, rzeżączkę, wąglik, włośnicę, wszawicę, wściekliznę i AIDS.
- O Boże! - krzyczy pacjent - Ale chyba będziecie mnie leczyć?
- A tak, tak, oczywiście, będziemy. Już nawet wyznaczyliśmy panu specjalną dietę naleśnikową.
- A ta dieta mi pomoże?
Ordynator:
- Pomoże albo nie. Skąd, k...a, mam wiedzieć? Naleśniki to jedyna potrawa, która zmieści się w szparę pod drzwiami.

A z tą "suczką" -trochę się zapędziłem, i potem żałowałem. Taki jestem, bo na prawdę pomyślałem, że może osóbka ta przeżywa jakiś problem psychiczny, a ja tak z grubej rury. Ale to wina moderatora, albo administratora, bo powinien zareagować, a tak wszyscy piszą przeciw, a tu milczenie. W końcu została zbanowana. 

Współczesna Onkologia  3/2007

artykuł:

Fenomen odbicia PSA po radykalnej teleradioterapii raka gruczołu krokowego

Współczesna Onkologia (2007) vol. 11; 3 (125?128)

autorzy: Krzysztof Roszkowski, Roman Makarewicz,

> poleć artykuł znajomemu

pliki w formacie PDF związane z artykułem:

> Fenomen.pdf  [0.06 MB]

treść artykułu:

PSA (prostate specific antigen) jest glikoproteiną wytwarzaną w gruczole krokowym, obecną we krwi w stężeniu podwyższonym w przypadku przerostu oraz raka gruczołu krokowego. Antygen ten wytwarzany jest prawie wyłącznie przez komórki nabłonka kanalików stercza. Innymi opisanymi dotąd komórkami spoza stercza, wykazującymi dodatnią reakcję na obecność PSA, są komórki nabłonkowe gruczołów okołocewkowych u kobiet, tkanka endometrium i jajnika, obecność PSA wykryto również w zdrowej tkance gruczołu piersiowego, guzach łagodnych i złośliwych piersi u kobiet [1, 2]. Antygen PSA został zdefiniowany jako wrażliwy marker do monitorowania raka gruczołu krokowego [3]. Za wartość prawidłową uznaje się stężenie do 4 ng/ml. U pacjentów z rakiem stercza, napromienianych wiązkami zewnętrznymi (EBRT), poziomy PSA spadają do niskich, ale często wykrywalnych wartości. W 1997 r. American Society for Therapeutic Radiology and Oncology (ASTRO), oceniło rolę badań PSA w kontroli po leczeniu radykalnym raka stercza, przyjmując definicję biochemicznej wznowy jako 3 kolejne wzrosty poziomu PSA w surowicy po nadirze spowodowanym terapią promieniowaniem, z datą niepowodzenia jako punktem w połowie między datą nadiru a pierwszym wzrostem, albo jakimś wystarczająco wysokim wzrostem PSA, by sprowokować zapoczątkowanie terapii [4]. Ta definicja nie znalazła potwierdzenia w obserwacjach klinicznego postępu choroby lub przetrwałej choroby; szczególnie u pacjentów poddanych terapii hormonalnej (HT). 21 stycznia 2005 r. w Phoenix w Arizonie odbyła się druga konferencja zasponsorowana przez ASTRO i Radiation Therapy Oncology Group, gdzie dokonano weryfikacji definicji wznowy biochemicznej i ustalono [5]: 1) wzrost do 2 ng/ml albo więcej ponad nadirem PSA ? powinna zostać rozważona standardowa definicja dla biochemicznego niepowodzenia po EBRT z albo bez HT; 2) data niepowodzenia powinna być określona w rozmowie (nie antydatowana). Jednakże pojedynczy lub podwójny wzrost poziomu PSA po teleradioterapii jest możliwy i może wywoływać niepokój lekarza klinicysty lub pacjenta. W literaturze zostało opisanych kilka różnych definicji odbicia PSA (PSA bounce). Critz i wsp. [6] określili odbicie PSA jako wzrost ł0,1 ng/ml po BRT (brachyterapii) i EBRT (teleradioterapii), Cavanagh i wsp. [7] zdefiniowali wzrost ł2 ng/ml po BRT, Hanlon i wsp. [8] opisali odbicie PSA po EBRT, jako wzrost ł0,4 ng/ml, z kolei Rosser i wsp. [9] użył wartości ł0,5 ng/ml jako definicji odbicia PSA. Wartość nadiru PSA po EBRT jest statystycznie znaczącym wyznacznikiem wyników leczenia. Zasugerowano, że tylko pacjenci z koncentracją nadiru PSA mniejszą niż 1 ng/ml mogą osiągnąć biochemiczne całkowite wyleczenie [10, 11]. Jednakże przydatną dla klinicystów powinna być znajomość czynników wpływających na poziomy PSA, mieszczące się w bezpiecznych granicach zdefiniowanych wartości odbicia PSA po leczeniu radykalnym raka stercza. Większość z nich została dowiedziona w badaniach klinicznych. Przejściowy wzrost koncentracji w surowicy PSA po radioterapii raka stercza jest zjawiskiem, które występuje u 35% pacjentów po samodzielnej brachyterapii i u 12?31% chorych poddanych zewnętrznej radioterapii (EBRT) [12?14]. Interpretacja tego zjawiska jest trudna i dotychczas niewyjaśniona. Pacjenci z medyczną ablacją androgenów osiągają niższy nadir PSA po EBRT. Kiedy ablacja androgenowa jest przerwana, wzrasta stężenie testosteronu. Po zatrzymaniu hormonu luteinizującego, uwalniany jest analog LHRH, u 93% pacjentów wydzielany jest testosteron w stężeniu 5 nmol/l (135 ng/dl), u 80% z tej grupy w ciągu pierwszego roku [15]. To może prowadzić do zjawiska odbicia testosteronu i wzrostu poziomu PSA, niezwiązanego z nawrotem choroby. Niestety, taka sytuacja może odpowiadać kryteriom definicji wznowy biochemicznej [4]. Nie jest znana odpowiedź na pytanie, czy poziom PSA po EBRT pozostaje bezpośrednim wskaźnikiem przetrwałych po radioterapii żywych komórek raka stercza? Prawdopodobnym wydaje się, że po radykalnej radioterapii raka gruczołu krokowego, część komórek napromienianych ulega rozpadowi uwalniając nieznaczne ilości wykrywanego w surowicy PSA w różnych odstępach czasowych po leczeniu. W wieloośrodkowej analizie [16] 4833 pacjentów leczonych między 1986 i 1995 rokiem, w stopniu zaawansowania T1b-T2c N0/x M0 raka stercza, zostało poddanych samodzielnej teleradioteapii dawką ł60 Gy, aby określić znaczenie nadiru PSA (nPSA) i czasu do nadiru PSA (TnPSA) w przewidywaniu biochemicznych (zgodnie z definicją ASTRO), albo klinicznych przeżyć wolnych od choroby (PSA?DFS) i przeżyć wolnych od odległych przerzutów (DMFS). U pacjentów z niepowodzeniem, nPSA został zdefiniowany jako najniższy pomiar PSA przed jakimś niepowodzeniem. U pacjentów bez niepowodzenia, nPSA był najniższym pomiarem PSA podczas całego okresu obserwacji. TnPSA został obliczony od daty zakończenia RT do daty nPSA. Wyższy nadir PSA i krótszy czas nadiru PSA zostały związane ze zmniejszonym PSA-DFS i DMFS u wszystkich pacjentów w niskim (ŁT2a, GS Ł6 i PSA Ł10 ng/ml), pośrednim (ŁT2a, GS Ł6 i PSA >10 ale <20; albo T2b-c, GS Ł6 i PSA Ł20; albo GS 7 i PSA Ł20) i wysokim poziomie (GS 8?10 albo PSA >20) ryzyka, bez względu na dawki RT. Zarówno nPSA, jak i TnPSA były znaczącymi czynnikami prognozującymi PSA-DFS i DMFS w wielowariantowej analizie włączając stopień zaawansowania, wynik Gleasona, początkowy poziom PSA i dawkę RT. Dawka ł70 Gy znacząco korelowała z niższym nPSA i dłuższym TnPSA we wszystkich grupach ryzyka, jak również z wyższym PSA?DFS, ale nie DMFS. Ta wieloośrodkowa analiza 4833 pacjentów dostarcza ważnego dowodu, że nPSA i TnPSA, po zastosowanej EBRT, są nie tylko znaczącymi czynnikami prognozującymi PSA?DFS, ale są też czynnikiem przewidującym dla odległych przerzutów we wszystkich klinicznych kategoriach ryzyka. Wbrew obserwacji, że dawka ł70 Gy jest związana z niższym nadirem PSA, dłuższym czasem trwania nadiru PSA i poprawą przeżyć wolnych od choroby, związek między dawką i przeżyciami wolnymi od odległych przerzutów nie został zidentyfikowany podczas uchwytnego okresu obserwacji w tym badaniu. W badaniu przeprowadzonym przez Rossera i wsp. [17] na grupie 964 pacjentów leczonych EBRT, oceniono wpływ wieku pacjenta na odbicie PSA, które zostało zdefiniowane jako początkowy wzrost w surowicy PSA przynajmniej 0,5 ng/ml, mający za sobą spadek do wartości linii bazowej. Biochemiczne niepowodzenie zostało zdefiniowane jako trzy kolejne wzrosty w koncentracji PSA po osiągnięciu nadiru. U 12% leczonych chorych wystąpiło odbicie PSA. Całkowite 5- i 10-letnie przeżycia bez wznowy biochemicznej wynosiły kolejno 63,7 i 53,6%. W grupie pacjentów bez odbicia PSA, ryzyko biochemicznego niepowodzenia było znacząco różne między trzema grupami wiekowymi ł60 lat; 61?70 lat; >70. roku życia, (p=0,05); natomiast w grupie pacjentów z odbiciem PSA te różnice nie były znaczące (p=0,86). Critz i Levinson [18] udokumentowali 10-letnie, wolne od choroby przeżycia po naświetlaniu 1469 chorych z klinicznym T1-T2 Nx M0 rakiem stercza, którzy nie otrzymali hormonoterapii neoadjuwantowej. Brak choroby został zdefiniowany jako osiągnięcie i utrzymanie PSA 0,2 ng/ml lub mniej, a niepowodzenie leczenia zostało zdefiniowane jako wzrost PSA nad ten poziom. Całkowite 10-letnie przeżycia wolne od choroby wystąpiły u 83% pacjentów. 10-letnie wyniki wg niskiej, pośredniej i wysokiej grupy ryzyka wynosiły odpowiednio 93, 80 i 61% (p<0,0001). W analizie wielowariantowej czynników chorobowych stwierdzono, że poziom PSA przed leczeniem, wynik Gleasona i odsetek pozytywnych biopsji były znaczące, ale stopień zaawansowania i wiek nie były znaczące dla przeżyć wolnych od choroby. W badaniu Sengosa i wsp. [19], podjęto próbę oszacowania częstości występowania PSA bounce i czynników wpływających na to zjawisko po EBRT z hormonoterapią (HT) albo bez HT raka gruczołu krokowego i określić korelację z kontrolą biochemiczną. Odbicie PSA zostało zdefiniowane jako minimalny wzrost do 0,4 ng/ml przez 6 mies. (miesięczny wzrost ł0,07 ng/ml), mający za sobą spadek. Biochemiczne niepowodzenie zostało zdefiniowane zgodnie z wskazówkami ASTRO. U 24% pacjentów stwierdzono przynajmniej jeden PSA bounce. Odbicia PSA były częstsze u pacjentów ze stopniem T1-2, PSA <10 ng/ml przed leczeniem, małymi polami naświetlania, dawką promieniowania Ł70 Gy, nadirem PSA ł0,2 ng/ml. Odbicie PSA nastąpiło u 54% pacjentów leczonych samodzielną EBRT i u 17% pacjentów leczonych skojarzeniem EBRT i HT. Mediana czasu do wzrostu PSA była krótsza w grupie pacjentów z HT (11 mies. w porównaniu do 24 mies. w grupie bez HT). Pięcioletnie biochemiczne kontrole oceniono na 82% dla pacjentów bez PSA bounce i 88% dla pacjentów z PSA bounce (p=0,5). Logistyczny model regresji w analizie wielowariantowej ujawnił wielkość pola napromieniowania jako jedyny niezależny prognostyczny czynnik dla odbicia PSA.
Podsumowanie
? Niższy nadir PSA (najniższy poziom PSA przed wzrostem) i dłuższy czas od daty zakończenia EBRT do daty wystąpienia nadiru, związany jest ze zwiększonym odsetkiem przeżyć wolnych od choroby i przeżyć wolnych od przerzutów odległych. ? W grupie pacjentów z odbiciem PSA ryzyko biochemicznego niepowodzenia nie koreluje z wiekiem pacjenta. ? Dawka całkowita ł70 Gy znacząco koreluje z niższym nadirem, dłuższym czasem do nadiru PSA, jak również ze zwiększonym odsetkiem przeżyć wolnych od choroby. ? Stosowanie małych pól napromieniania zwiększa częstość wystąpienia efektu odbicia PSA. ? Skojarzenie EBRT i HT raka gruczołu krokowego zmniejsza częstość wystąpienia efektu odbicia PSA. Znajomość czynników wpływających na poziomy PSA, mieszczące się w bezpiecznych granicach zdefiniowanych wartości PSA po leczeniu radykalnym raka stercza jest niewątpliwie ważnym elementem wiedzy lekarzy klinicystów, jak również samych pacjentów i może przyczynić się do właściwej interpretacji wartości PSA w długoterminowej kontroli po leczeniu.
Dopisek
HT miałem wrzesień - grudzień (15-12.2007 ost. zastrzyk) a radioterapię rozpocząłem 29.11.2007. z hormonotwerapii zrezygnowałem sam, przerwałem na moją prośbę. Później, gdy PSA zaczął rosnąć, Dr zaproponował mi hormono.., nawet wykupiłem już Apo-flutam, ale zrezygnowałem. Pomyślałem, że HT to rarytas, będzie to  mój deser, w ostateczności, bo przecież chłopaki tu maja naprawdę problemy, a mój, choć ważny, to w zestawieniu z innymi, to mały pikuś. Dlatego tak długo nie robiłem stopki informacyjnej.

Pzdr

323

Rakar, ja podobnie jak Brozyy gratuluje Ci poziomu PSA. Chciałbym taki mieć ! Podobno sok z granatów i śmiech są potwierdzonymi środkami teraupetycznymi. Dużo Ci zawdzięczam jeśli idzie o to drugie lekarstwo. Dobrze, że się nie zakrztusiłem ! A propos bardzo lubię naleśniki.

Diagnoza 2009.02, PSA 111,9; Biopsja GS 9 (4+5); od marca HT (od marca 2009 eligard co 3 miesiące, w końcu  sierpnia zmiana na Zoladex co 12 tygodni, od sierpnia 2009 flutamid 3xdziennie, ostatni rok 2xdziennie); 2009.04 Scyntygrafia, TK nie wykazują przerzutów, możliwe wyjście poza torebkę; 2009.06 - PSA 39; 2009.07 RT - 74 Gy w ciągu 37 dni, 2009.10 - PSA 16; druga scyntygrafia nie pokazuje przerzutow; 2009.11 - PSA 4,8; 2010.01 - PSA 1,7; 2010.04-PSA 0,8; 2010.07-PSA 0.389; 2010.10-PSA 0,344; 2011.01-PSA 0,239; fosfataza alkaliczna 151,3 U/l; 2011.04 - PSA 0,155; 2011.06 - PSA 0.384; 2011.08 - PSA 2,85 sad; 2011.09.01 - PSA 6,21; fosfataza alkaliczna 159; połowa września PSA 7,5; trzecia scyntygrafia czysta; 26.10 - PSA -9,5, węzły chłonne w płucach powiększone, 22.11 PSA-11,96; 24.11 EBUS, nowotwór w węzłach w diagnozie, 19.12 - PSA 18,....1/.2012 PSA-26,5   2/2012 PSA-160, docetaxel, encorton 2012.02, PSA 190, ALP 650, 2012.03.30 PSA 112, ALP 1140, drugi wlew docetaxel, PSA - 66, ALP 1104, regresja węzłów w płucach; 5/2012 PSA 22  czwarty wlew,  8/12 szósty wlew  PSA 7,13, 9/2012 siódmy wlew PSA 7,4, ostatni, ósmy wlew 10/12 PSA 10,01, ALP 216,6, 11/2012 PSA 79,5, 2013.01.08. PSA 240  Tomek odszedł od nas 15 kwietnia 2013r.

324

Rakar, dzieki za ciekawy jak zawsze post. A teraz cos dowcipnego. 60-letni facet ktory przez cale zycie unikal lekarzy jak "zyd swieconej wody" zostal przez rodzine na sile doprowadzony do urologa, (zona zauwazyla u meza nocne wycieczki do toalety). Po badaniach urolog mowi: szanowny panie, sytuacja nie jest tragiczna, bedziemy operowac, wytniemy prostate i bedzie pan zdrowy jak ryba. Pacjent sie zdenerwowal i krzyczy: absolutnie wykluczone, nie zgadzam sie, wole umrzec niz dac sie pokroic. Lekarz odpowiada bardzo spokojnie ze zrozumieniem: nie ma powodu zeby sie denerwowac, operacja w zadnym wypadku nie wyklucza tej mozliwosci.

325

Rakar, przed chwila wpisalem do google to haslo aspirin... i rowniez wyszly mi psy i inne sprawy. Okazalo sie ze podalem Ci zle haslo. Powinno byc: Aspirin and other NSAID use may lower PSA levels and mask......(prostate cancer risk) mozna wpisac inne hasla np: Healthcare Professionals Homepage/Oncology/Aspirin USE.... tam jest artykul z 16 lutego 2009 o wplywie aspiryny i innych niektorych lekow na obnizenie psa. Pozdrawiam, Brozyy

326

dunol napisał/a:
rakar napisał/a:

Rakar, jeśli mogę ci cokolwiek doradzić, nie odstawiaj leków przeciwzakrzepowych ani przeciwzapalnych.
Lekarz ci wyjaśnił, że nie jest tak, że one     s z t u c z n i e  obniżają  PSA.

1. Z rakiem prostaty takim jak twój, to możesz żyć jeszcze bardzo długo,  choć niekoniecznie do końca szczęśliwie.
Zakrzepica zaś jest realnym zagrożeniem już na dzi;  przypomnij sobie casus szwagra.

2. Przeczytałam gdzieś, że zakrzepowe zapalenie żył głębokich często towarzyszy rakowi prostaty, i jest podejrzenie, że wtedy te choroby się wzajemnie warunkują. (Lekarz tak tłumaczył pewnemu pacjentowi). Dlatego przy raku prostaty bada się  CRP.
Zatem jeśli leczysz jedną chorobę , wpływasz na drugą. Być może poprawa stanu naczyń krwionośnych wpływa na stan  prostaty, i wynik masz pośrednio lepszy, i o to chodzi.

3. Ty jeszcze masz kawałki naturalnej, zdrowej prostaty, które mogą "przeżywać" stan zapalny, i wtedy produkować więcej PSA.
Dlatego nowych pacjentów przed postawieniem ostatecznej diagnozy poddaje się antybiotykoterapii, by wykluczyć wpływ innych czynników.

Jeżeli odstawisz wszystkie leki, co "sprawdzisz" za półtora miesiąca?
Odróżnisz wpływ stanu zapalnego?

Celem badania powinien być możliwie "czysty"( z grubsza)  wpływ samego nowotworu.

Właśnie skończyłem robótkę i przypomniało mi się, że nie odpowiedziałem na w/w post.
Wnioskuję z terści Twojego postu, że jeżeli ma się kilka chorób, w tym problem z prostatą, to wszystko może na siebie oddziaływać, coś w rodzaju naczyń połączonych?Zawsze, taka ilość chorób, przypomina mi starsze panie siedząe i czekające na przyjęcie przez lekarza. Takie panie (panowie też) przychodzą kilka godzin przed wizytą i okupują krzesła. Siedzą i rozmawiają o swoich chorobach, jak w świetlicy domu starców.  NFZ w tym przypadku ma rację, gdy mówi, że niektórzy pacjenci nadużywają wizyty u lekarza rodzinnego, zwanego tu GP.
Zawsze mnie "drzaźniła" myśl, że kiedyś ja będę tak siedział i z dziadkami pitolił w kółko panie macieju.

Dziękuję Ci za podpowiedzi, są one dla mnie ważne, bo przypominają mi,że licho nie śpi . Zrobię sobie te badania , gdzieś w styczniu. Już wpisuję sobie w teminarz. Na razie czuję się dobrze i do wspomnianej wizyty z moim specjalistą nie będę robił żadnych badań. Przedtem jeszcze mam spotkanie z dr diabetolog. W ogóle muszę sobie zaplanować wizyty u specjalistów na I półrocze. W tym roku porobiłem sporo badań - starczy.

Jeszcze o badaniach profilaktycznych. Z jednej strony cieszy mnie,że moja "misja' przynosi efekty, bo niektórzy dziękuję mi, że im przypomniałem o konieczności okresowych badań, a u niektórych wykryto sterczowe  problemy. Ba, dzwonią do mnie ludzie, których nie znam i pytają. Ale są też zatwardziali osobnicy płci męskiej, że dla niech takie gadanie, to mendzenie. Żadne argumenty, także ich kobiet , nie trafiają do tych zatwardziałych łbów. Ale trzeba siać, siać, siać.

327

BROZYY i RAKAR, z ciekawosci wpisalem do google podane przez was haslo:"aspirin lowers psa levels" i nie wyszly mi zadne psy o ktorych piszecie tylko konkretne informacje o tym ze aspirina i niektore inne leki moga obnizac poziom psa. To jest powszechnie znana sprawa i jezeli w Polsce lekarze urolodzy o tym nie wiedza (trudno w to uwierzyc) to trzeba ich informowac o tym, niech zagladaja do internetu. Lekarz powinien powiedziec pacjentowi o tym ze przed badaniem poziomu psa, trzeba na kilka dni odstawic aspiryne (jezeli pacjent ja zazywa) tak samo nalezy pamietac ze jazda na rowerze podnosi poziom psa, ale o tym wszyscy wiedza. Brozyy! Dzieki za dobry "urologiczny" dowcip, usmialem sie. Pozdrawiam, Jerzy

328 Ostatnio edytowany przez elzacka (05-11-2009 14:41:19)

Cześć! Piszę do Was bo mam problem. Mój tata ma 83 lata. W styczniu tego roku, zatrzymał się mocz. Chodził 3 tygodnie z cewnikiem. Poszliśmy do urologa. Stwierdził przerost prostaty. Wczesniej tata nie chciał słyszeć o urologu, chociaż problemy z oddawaniem moczu miał wcześniej. Po 3 tygodniach wszystko sie poprawiło. Brał Omnik i Prostamol Uno. Wynik PSA 8,08 w lutym 2009. Co trzy miesiące lekarz kazał przychodzić na kontrolę. Cały czas bierze te same leki. Później wynik PSA 7,2. Teraz byłam znowu z ojcem na kontroli wynik PSA 7,8. Lekarz powiedził, że za trzy miesiące jak nie spadnie PSA to zrobi biopsję. Tym bardzo wystraszył mojego ojca. Chodzi zdenerwowany, ma arytmię serca. Chcę powiedzieć, że każdorazowo ma robione USG. Jest bez zmian. Nie ma problemu z oddawaniem moczu. Nie wstaje w nocy. Co mam robić? Czy są jeszce inne leki na spadek PSA? Potzrebuje wsparcia i dobrego słowa! Nie mogę o tym rozmawiać z rodzicami bo to są ludzie starsi i są smutni, zdenerwowani. Bardzo ich kocham i chcialabym bardzo pomóc ojcu. Prosze o radę!
Wszystkich pozdrawiam Ela

329

Witaj Elzacka, mamy tutaj bardzo doswiadczonych forumowiczow z duza wiedza ktorzy  wkrotce poradza Ci. Ja tylko na wstepie chcialbym Ci powiedziec ze sytuacja nie jest tragiczna, w tym wieku pacjentow sie nie operuje, ale radioterapia moze calkowicie wyleczyc, w zapasie sa tez leki hormonalne. Z tak malym PSA w tym wieku,- moge smialo zapewnic Cie ze Tata nie umrze na raka prostaty. Pozdrawiam.
Do Jerzego: Wpisalem jeszcze raz to haslo aspirin lowers...... i nie ukazaly sie tym razem zadne filmy o psach, ale czasami moj komputer ma zaklocenia. O tej aspirynie to czytalem juz chyba 3 lata temu. Zdania badaczy byly podzielone: uwazano ze aspiryna (i leki pochodne) hamuja rozrost raka i to jest dobra sprawa, z drugiej strony uwaza sie ze aspiryna moze obnizyc poziom psa i tym samym maskowac rozwoj choroby ktora moze rozwijac sie pomimo obnizonego przez aspiryne psa. A teraz ciekawostka dla pacjentow na hormonach (tak jak ja).: Dwoch pacjentow z agresywnym, zaawansowanym rakiem prostaty zostalo wyleczonych calkowicie lekiem IPILIMUMAB (MDX-010, MDX-101) w klinice Mao w Minnesota. Ta wiadomosc podana zostala mm. w Daily Mail. Mozna przeczytac wiecej wpisujac do google IPILIMUMAB, jak ukaza sie filmy o psach, to proponuje wpisac :prostate cancer victims cured with IPILIMUMAB, gdy to nie pomoze, to wpisujemy: CAN YOU TELL ME ABOUT IPILIMUMAB FOR PROSTATE CANCER? Gwarantuje ze otworza sie ciekawe informacje. Pozdrawiam

330

elzacka napisał/a:

Cześć! Piszę do Was bo mam problem. Mój tata ma 83 lata. W styczniu tego roku, zatrzymał się mocz. Chodził 3 tygodnie z cewnikiem. Poszliśmy do urologa. Stwierdził przerost prostaty. Wczesniej tata nie chciał słyszeć o urologu, chociaż problemy z oddawaniem moczu miał wcześniej. Po 3 tygodniach wszystko sie poprawiło. Brał Omnik i Prostamol Uno. Wynik PSA 8,08 w lutym 2009. Co trzy miesiące lekarz kazał przychodzić na kontrolę. Cały czas bierze te same leki. Później wynik PSA 7,2. Teraz byłam znowu z ojcem na kontroli wynik PSA 7,8. Lekarz powiedził, że za trzy miesiące jak nie spadnie PSA to zrobi biopsję. Tym bardzo wystraszył mojego ojca. Chodzi zdenerwowany, ma arytmię serca. Chcę powiedzieć, że każdorazowo ma robione USG. Jest bez zmian. Nie ma problemu z oddawaniem moczu. Nie wstaje w nocy. Co mam robić? Czy są jeszce inne leki na spadek PSA? Potzrebuje wsparcia i dobrego słowa! Nie mogę o tym rozmawiać z rodzicami bo to są ludzie starsi i są smutni, zdenerwowani. Bardzo ich kocham i chcialabym bardzo pomóc ojcu. Prosze o radę!
Wszystkich pozdrawiam Ela

Na pewno trzeba zrobić dodatkowe badania, jak: TRUS (USG przezodbytnicze), TK (tomograf komputerowy) miednicy, RM (rezonans magnetyczny) Te badania powinny już być wykonane . Jeśli lekarz ocenił, że można zrobić biopsje, to dlaczego jej nie robi? Wynik PSA niekoniecznie może świadczyć, np. o raku prostaty. Domyślam się, że pan doktór przeciąga sprawę, bo brak limitów na badania (tak w całym kraju). Inna sprawa, to ogólny stan zdrowia Twojego taty, czy nadaje się do ewentualnych radykalnych leczeń
W tym wieku powiększona prostata,to niemal norma. Mówi się też, że z łagodną formą raka się umiera, tzn. nie z jego powodu.Trzeba przycisnąć lekarza, albo go zmienić.

Poniżej linki do informacji podanych prze Brozyy'ego i Jerzego:
http://www.news-medical.net/news/2008/11/16/42944.aspx
"Stosowanie kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) znacząco wiąże się ze zmniejszeniem stężenia PSA, szczególnie wśród mężczyzn z rakiem prostaty, mówią naukowcy z Vanderbilt University."
A jakie z tego wnioski, można poczytać.
I poniżej ciekawostka, o której pisaliście:
http://sk9.pl/7ff8

331

Dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje wątpliwości. Dzieki dla brozyy i rakar.
Fajnie, że jest to forum. Będę jego stałą bywalczynią!!!

332

elzacka napisał/a:

Dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje wątpliwości. Dzieki dla brozyy i rakar.
Fajnie, że jest to forum. Będę jego stałą bywalczynią!!!

Nie wspomniałem Ci jeszcze o jednym podstawowym badaniu, jakim jest per rectum. Polega ona na ocenie prostaty, czy nie ma guza, "bożym" palcem urologa przez odbyt. Niektórzy wolą pociąg przepchnąć, niż poddać się temu badaniu. Ciekawe jak powiesz tatusiowi o tym badaniu, jak zareaguje, czy nie splunie - bo w tym wieku starsi tak nieraz reagują. Niektórym nawet trudno o tym mówić.

Poczytaj dokładnie to forum, a znajdziesz mnóstwo informacji.

333

Wynik PSA u teścia w miesiąc po pierwszym zastrzyku Zoladexu obniżył się z 3330 na 2270.
Wiem, że to różnica pewnie taka jak między upadkiem z 10-go piętra albo z 8-go piętra...
Czy hormonoterapia może doprowadzić do spadku PSA z tak strasznego poziomu do np. 2-cyfrowego?

Teść, lat 70 - 05/2009: PSA>100, biopsja (ujemna); 07/2009: MR - b. rozległe zmiany w kręgosłupie; 08/2009: PSA>100, scynt. kości - rozsiane przerzuty; 09/2009: PSA=3330, HT (Zoladex co 12 tyg.); 10/2009: TRUS+BGI (podejrzenie raka), PSA=2270; 11/2009: PSA=970, TK miednica-stercz, RT kręgosłupa (po 20 Gy na 2 obszary, w 5 frakcjach); 12/2009: PSA=534; 05/2010: PSA=195; 08/2010: PSA=114; 11/2010: PSA=246; 02/2011: PSA>300; 07/2011: PSA>1500, TK (brak przerzutów miękkotkankowych), per rectum: prostata b. mała, miękka; 08/2011: RT (miednica, biodra, prostata, pęcherzyki nas.), 20 Gy w 5 fr.  Teść odszedł od nas w czerwcu 2012

334

Matt napisał/a:

Wynik PSA u teścia w miesiąc po pierwszym zastrzyku Zoladexu obniżył się z 3330 na 2270.
Wiem, że to różnica pewnie taka jak między upadkiem z 10-go piętra albo z 8-go piętra...
Czy hormonoterapia może doprowadzić do spadku PSA z tak strasznego poziomu do np. 2-cyfrowego?

Ponad trzy godziny szukam jakiejś informacji na zadane przez Ciebie pytanie. Ani na obcojęzycznych stronach, ani na polskich nie znalazłem odpowiedzi. Mnie też to interesuje.
Jedynie co można znaleźć, to posty na naszych forach. Oto jeden z  nich. Może inni szybciej coś znajdą. Wydaje mi się, że kiedyś już czytałem, że PSA z czterocyfrowego został zbity do poziomu trzycyfrowego.

http://www.prosalute.info/forum/viewtopic.php?t=1356

335

Matt, to chyba niezły spadek po miesiącu. Nie pamiętam, czy teść miał osłonę przed 'rozbłyskiem' testosteronu. Ale to spadek o 1/3 w ciągu miesiąca. Ja startowałem ze 112 i w połowie 4 miesiąca miałem 39 (brałem Eligard). Też mnie to bardzo interesuje na ile hormony działają przy wysokich PSA.
Jak się czuje teść ?

Diagnoza 2009.02, PSA 111,9; Biopsja GS 9 (4+5); od marca HT (od marca 2009 eligard co 3 miesiące, w końcu  sierpnia zmiana na Zoladex co 12 tygodni, od sierpnia 2009 flutamid 3xdziennie, ostatni rok 2xdziennie); 2009.04 Scyntygrafia, TK nie wykazują przerzutów, możliwe wyjście poza torebkę; 2009.06 - PSA 39; 2009.07 RT - 74 Gy w ciągu 37 dni, 2009.10 - PSA 16; druga scyntygrafia nie pokazuje przerzutow; 2009.11 - PSA 4,8; 2010.01 - PSA 1,7; 2010.04-PSA 0,8; 2010.07-PSA 0.389; 2010.10-PSA 0,344; 2011.01-PSA 0,239; fosfataza alkaliczna 151,3 U/l; 2011.04 - PSA 0,155; 2011.06 - PSA 0.384; 2011.08 - PSA 2,85 sad; 2011.09.01 - PSA 6,21; fosfataza alkaliczna 159; połowa września PSA 7,5; trzecia scyntygrafia czysta; 26.10 - PSA -9,5, węzły chłonne w płucach powiększone, 22.11 PSA-11,96; 24.11 EBUS, nowotwór w węzłach w diagnozie, 19.12 - PSA 18,....1/.2012 PSA-26,5   2/2012 PSA-160, docetaxel, encorton 2012.02, PSA 190, ALP 650, 2012.03.30 PSA 112, ALP 1140, drugi wlew docetaxel, PSA - 66, ALP 1104, regresja węzłów w płucach; 5/2012 PSA 22  czwarty wlew,  8/12 szósty wlew  PSA 7,13, 9/2012 siódmy wlew PSA 7,4, ostatni, ósmy wlew 10/12 PSA 10,01, ALP 216,6, 11/2012 PSA 79,5, 2013.01.08. PSA 240  Tomek odszedł od nas 15 kwietnia 2013r.

336 Ostatnio edytowany przez Matt (10-11-2009 20:33:26)

Nie było żadnej osłony przed 'rozbłyskiem'. Ten pierwszy wynik PSA (3330) pochodzi z tego samego dnia, w którym podano 1-szą dawkę Zoladexu. Między zastrzykiem a pobraniem krwi było ok. 1 godziny odstępu. Zastrzyk był najpierw, ale czy po zaledwie godzinie już ten 'rozbłysk' jest i ma wpływ na wynik???
Wiem, że to już tylko akademickie rozważania, ale jeżeli PSA=3330 było jeszcze bez wpływu 'rozbłysku' (krótki czas od zastrzyku), to pytanie do jakiego poziomu skoczyło po tymże 'rozbłysku', aby potem przez miesiąc opadać do 2270.
Cóż, to jednak jeszcze nie smutny rekord poziomu PSA - jak wynika z informacji pod linkiem podanym przez Rakara, może być jeszcze gorzej.
Teść rozpoczął naświetlania kręgosłupa. 2 listopada miał jedną pierwszą dawkę, teraz 10 dni przerwy i 12-go wraca do szpitala na całą serię naświetlań.
Jak na to co się dzieje w jego organiźmie, to teść funkcjonuje naprawdę nieźle. Gdy przypomnę sobie lipiec, sierpień... wtedy cierpiał strasznie, potworne bóle, w dzień znośnie, ale w nocy czasem aż krzyczał... A lekarze mu na to Ketonal, i na tyle ich było stać, cholerne konowały!
Dopiero na onkologii w Krakowie wdrożono leczenie przeciwbólowe z prawdziwego zdarzenia. No i teraz nic go nie boli, a to było dla niego najważniejsze. Od razu odżył, nabrał optymizmu, a nawet humoru. W czasie wakacji oprócz silnych bólów pojawił się niedowład nóg - ucisk guza na rdzeń itd. Zaczął chodzić o kulach, ledwo powłóczył nogami. W ostatnim czasie to się znacznie poprawiło, czasem chodzi z jedną kulą, czasem w ogóle bez kul. Ale z kolei zaczęły mu trochę dokuczać obrzęki nóg.
Generalnie trzyma się nieźle. Jeździ samochodem, ale samochodem to jeździł nawet jak ledwo stał na dwóch kulach. Aż strach brał, ale za kółkiem jednak czuł się pewnie.
Na pierwsze naświetlanie też sam pojechał swoim samochodem, tam i z powrotem to jakieś 120 km.
Ostatnio trochę stracił na humorze, chyba przeglądnął swoje papiery, wyniki badań itd. Wcześniej tego nie robił, bo nie musiał, nie chciał, my wszystko załatwialiśmy. Teraz sam musiał się udać do Tarnowa na te zabiegi i zabrał dokumentację. Zresztą nie wiem, w każdym razie trochę przygasł.
Problemem jest też to, że teść mieszka sam na wsi (teściowa zmarła 1,5 roku temu). Dopóki sam sobie radzi, to jest dobrze, ale przyjdzie czas...
Przepraszam, że tak się rozpisałem wychodząc poza konkrety, ale Tom46 zapytał jak się czuje teść, więc tak jakoś poszło.
Pozdrawiam,
Matt

Teść, lat 70 - 05/2009: PSA>100, biopsja (ujemna); 07/2009: MR - b. rozległe zmiany w kręgosłupie; 08/2009: PSA>100, scynt. kości - rozsiane przerzuty; 09/2009: PSA=3330, HT (Zoladex co 12 tyg.); 10/2009: TRUS+BGI (podejrzenie raka), PSA=2270; 11/2009: PSA=970, TK miednica-stercz, RT kręgosłupa (po 20 Gy na 2 obszary, w 5 frakcjach); 12/2009: PSA=534; 05/2010: PSA=195; 08/2010: PSA=114; 11/2010: PSA=246; 02/2011: PSA>300; 07/2011: PSA>1500, TK (brak przerzutów miękkotkankowych), per rectum: prostata b. mała, miękka; 08/2011: RT (miednica, biodra, prostata, pęcherzyki nas.), 20 Gy w 5 fr.  Teść odszedł od nas w czerwcu 2012

337

Matt napisał/a:

Nie było żadnej osłony przed 'rozbłyskiem'. Ten pierwszy wynik PSA (3330) pochodzi z tego samego dnia, w którym podano 1-szą dawkę Zoladexu. Między zastrzykiem a pobraniem krwi było ok. 1 godziny odstępu. Zastrzyk był najpierw, ale czy po zaledwie godzinie już ten 'rozbłysk' jest i ma wpływ na wynik???

Zdecydowanie nie. Flara występuje na skutek zwiększonej emisji testosteronu przez organizm chorego potraktowany hormonem hamującym wydzielanie T. Upraszczając nieco, można powiedzieć, że z jednej strony wydzielanie testosteronu jest zmniejszane przez  hormon podany w zastrzyku, a z drugiej - organizm nie rozpoznając przyczyny spadku, dla wyrównania braku dowala produkcję testosteronu na maxa i mamy flarę, która doskonale odżywia nowotwór.

Matt napisał/a:

Wiem, że to już tylko akademickie rozważania, ale jeżeli PSA=3330 było jeszcze bez wpływu 'rozbłysku' (krótki czas od zastrzyku), to pytanie do jakiego poziomu skoczyło po tymże 'rozbłysku', aby potem przez miesiąc opadać do 2270.
Cóż, to jednak jeszcze nie smutny rekord poziomu PSA - jak wynika z informacji pod linkiem podanym przez Rakara, może być jeszcze gorzej.

Czas trwania flary jest zmienny, ale sama nazwa " rozbłysk" świadczy o czasie trwania. Pocieszające jest to, że flara wcale nie musi wystąpić.

Matt napisał/a:

Teść rozpoczął naświetlania kręgosłupa. 2 listopada miał jedną pierwszą dawkę, teraz 10 dni przerwy i 12-go wraca do szpitala na całą serię naświetlań.
Jak na to co się dzieje w jego organiźmie, to teść funkcjonuje naprawdę nieźle. Gdy przypomnę sobie lipiec, sierpień... wtedy cierpiał strasznie, potworne bóle, w dzień znośnie, ale w nocy czasem aż krzyczał... A lekarze mu na to Ketonal, i na tyle ich było stać, cholerne konowały!

Faktycznie w trakcie diagnozowania i obserwacji niewiele można zrobić. Ketonal w porównaniu z innymi, jest środkiem mało kolizyjnym, a walenie morfiny już na tym etapie nie ma sensu, gdyż zablokuje jej działanie w przyszłości. Zawsze jednak można dać takiemu zawodnikowi śpiocha... Teraz ważne, żeby przeszedł bez zbędnych problemów całą serię naświetlań.

Matt napisał/a:

Dopiero na onkologii w Krakowie wdrożono leczenie przeciwbólowe z prawdziwego zdarzenia. No i teraz nic go nie boli, a to było dla niego najważniejsze. Od razu odżył, nabrał optymizmu, a nawet humoru. W czasie wakacji oprócz silnych bólów pojawił się niedowład nóg - ucisk guza na rdzeń itd. Zaczął chodzić o kulach, ledwo powłóczył nogami. W ostatnim czasie to się znacznie poprawiło, czasem chodzi z jedną kulą, czasem w ogóle bez kul. Ale z kolei zaczęły mu trochę dokuczać obrzęki nóg.

Obrzęki świadczą o problemach z krążeniem.

Matt napisał/a:

Generalnie trzyma się nieźle. Jeździ samochodem, ale samochodem to jeździł nawet jak ledwo stał na dwóch kulach. Aż strach brał, ale za kółkiem jednak czuł się pewnie.
Na pierwsze naświetlanie też sam pojechał swoim samochodem, tam i z powrotem to jakieś 120 km.

Kaskader?

Matt napisał/a:

Ostatnio trochę stracił na humorze, chyba przeglądnął swoje papiery, wyniki badań itd. Wcześniej tego nie robił, bo nie musiał, nie chciał, my wszystko załatwialiśmy. Teraz sam musiał się udać do Tarnowa na te zabiegi i zabrał dokumentację. Zresztą nie wiem, w każdym razie trochę przygasł.
Problemem jest też to, że teść mieszka sam na wsi (teściowa zmarła 1,5 roku temu). Dopóki sam sobie radzi, to jest dobrze...

To fakt - ale lepiej by mu bylo przy rodzinie...

60l (obecnie) W 2008r. pełne objawy przerostu; 08.08 PSA 4,55x2(finaster); biopsja 10/2008; T1cNoMo, Gl. 6 (3+3); HT neoadjuwantowa;
17/02/2009 załonowa prostatektomia radykalna, wariant oszczędzający wiązki nerwowo-naczyniowe + PLND
Histopatologia: pT2a,pN0,pM0, Gleason 6 (3+3); PSA: 27.03.09<0,003; 26.06.09=0,035; 29.09.09=0.005; 29.12.09<0,003;  06.04.10<0,01; 15.08.10<0,018; 14.12.10=0,005; 06.06.11<0,009;01.06.12<0,009, 22.06.2013<0,006; dwa miesiące do pięciu lat po RP PSA<0,006 big_smile

338 Ostatnio edytowany przez syn (17-11-2009 22:45:48)

Witam serdecznie Marcin sie klania -jestem tu nowy smile mam nadzieje ze w dobrym temacie pisze i ze sie nie wciolem w srodek jakiejs burzliwej dyskusji smile Przeczytalem juz chyba wszystko co mozliwe na tym forum a czytam juz ponad 4h i mam taki kolowrotek w glowie ze szok smile
Mam problem z ojcem do jakiegos czasu juz wspominal mi ze ma problemy z prostata - sam nigdy sie tym nie interesowalem wiec zbytnio sie nie zaglebialem coz to wlasciwie jest i sadzilem ze to dolegliwosc wieku starczego - ze to nic wielkiego - ost zaskoczyl mnie wiadomoscia ze ma raka - lekko mi sie nogi ugiely ale dodal szybko ze nie zlosliwy wiec sie uspokoilem i zapomnialem o sprawie zwlaszcza ze ojciec jest zdrowy jak ryba - nic go nie boli lata biega kopie dzialke jak by mial 50 lat a ma 71 - wyniki badan krwi u zwyklej lekarz sa baardzo dobre mowi mu ze zdrowy jak kon no ale

jako ze jestes w podeszlym wieku 71 zrobil badania krwi na PSA - i tym poodbne podaje wyniki

1. Badanie  18 luty 2009

PSA=14.67 ng/ml  DRE minus, TRUS minus, PV=28cm3 

zalecenie wykonanie celowana biopsja stercza 10 wycinkow. 

5 marca 2009
10 odcinkow laczna dlugosc 15 cm
Mikroskopowo :
- Utkanie prostaty z cewkami gruczołowymi bez morfoligiczych cech złośliwosci
- Ogniskowo widoczne niewielkie nacieki zapalne limfocytów

lekaz zalecil zrobic badanie psa za pol roku
wiec ojciec zrobil i wyszlo nie ciekawie

PSA TOTAL 23.59 ng/ml   REFLEX OFF   

dostal zalecenie kolejnej biopsji
zaczynam sie troszke obawiac wrecz martwic do tej pory lekcewarzylem problem ale poprzeczytaniu tego forum to ja spac nie moge. chcialbym sie zapytac na jakie badania go wyslac aby sprawdzic czy niema jakis przezutow i tym podobne bo obawiam sie ze ci lekarze to robia byle szybciej i byle wiecej - i moga nie wyslac go tam gdzie powinien isc - zwlaszcza ze ojciec mowil mi ze jak szedl na biopsje to w szpitalu nie bylo miejsca gdzie stanac tyle ludzi czekalo na zabieg . Bede wdzieczny za jakies komentarz do wynikow i za jakies wskazowki - niby wskazowki powinienem wyciagnac sam po przeczytaniu tego forum ale sprzeczne wyniki badan te minusy ( chyba dobrze) brak cech zlosliwosci( tez chyba dobrze) nie wielki gruczol 28cm ( tez chyba dobrze) mnie wprowadzaja w blad przy tak wysokim PSA , szkoda ze nie podali tego Gleasona smile.

Jestem  z szczecina sam mam 32 lata i chyba sam sie przebadam bo zaczynam miec leki wink ojciec ma 71 smile psychoza strachu narasta choc swietny stan mojego ojca wizualnie i za pomoca wynikow badan krwi u zwyklego lekarza mnie troszke uspokaja. Jeszcze raz dziekuje - za odzew bo jak to mowią "Jak trwoga to do Boga" - a Ja jak Trwoga  to do ludzi wink Pozdrawiam serdecznie

Ps wlasie doczytalem jescze o tych badaniach ze mozna zrobic

USG przezodbytnicze,
USG jamy brzusznej
KT jamy brzusznej,
RTG klatki piersiowej,
MR miednicy,
scyntygrafia kośćca 

czy mam go wyslac na to wszystko ? hmm help

Ojciec  71 lat,18 luty 2009 PSA 14.67 ng/m ,6 pazdziernik 2009  PSA 23.59 ng/ml   REFLEX OFF ,PV=28cm3 ,DRE minus, TRUS minus,  1 biopsja:
- Ogniskowo widoczne niewielkie nacieki zapalne limfocytów . reszta w trakcie

339

Witaj Marcinie smile
Mogę polecić Ci wykonanie-nawet prywatnie badań na fosfatazę kwaśną i zasadową-są to markery nowotworowe.No i obok PSA całkowitego tzw.wolne-free-PSA.
Czy odnośnie TRUS,jest to cały opis tego badania,które wykonano twojemu Tacie???
Pozdrawiam serdecznie i witaj wśród swoich.
P.S.Jesteśmy w tym samym wieku...tzn.mi w czwartek suknie 32jesień...Monika.

Tatuś r.52,PSA 02.09-35/03.09-64,diagnoza 16- 04-09:CaP p.pł.-G2-Gl 7(3+4),l.pł.-G3-Gl 8(4+4),scyntyg.05.09-rozsiew npl do kości.
Odszedł od nas 05-08-2010 tuż przed południem...  sad sad sad

"Dłonim daleko,sercu zawsze blisko..."

340 Ostatnio edytowany przez monika (18-11-2009 21:44:59)

http://www.forumzdrowia.pl/index.php?id=444&art=775
http://www.forumzdrowia.pl/index.php?id=438&art=776

Tu odnośnie fosfataz.USG przezodbytnicze to tzw.TRUS.Stąd pytałam,czy to cały jego opis...tzn.że ujemny...DRE to badanie prostaty palcem przez odbytnicę...po wykonaniu tych badań powinno się odczekać z wykonaniem i PSA i fosfataz,gdyż po tych badaniach ich poziom jest zawyżony.
ze Szczecina jest Mariusz-z naszego forum-Napisz do niego prywatnie,poleci lekarza smile

Tatuś r.52,PSA 02.09-35/03.09-64,diagnoza 16- 04-09:CaP p.pł.-G2-Gl 7(3+4),l.pł.-G3-Gl 8(4+4),scyntyg.05.09-rozsiew npl do kości.
Odszedł od nas 05-08-2010 tuż przed południem...  sad sad sad

"Dłonim daleko,sercu zawsze blisko..."

341

ewaryn napisał/a:

Marcinie! Ta biopsja MUSI być i nie ma zmiłuj, czym szybciej tym lepiej. Zdarza się tak, że w czasie biopsji lekarz nie trafia w ognisko nowotworu igłą biopsyjną. A póżniej okazuje się, że nowotwór był. Czasami nowotwór jest tak "usytuowany" w prostacie, że trudno jest lekarzowi "wstrzelić " się w to miejsce.To PSA Taty jest nieciekawe i zdecydowanie za wysokie jak na stan zapalny.
Tata powinien mieć zrobione PSA i Z TEJ SAMEJ PRÓBKI KRWI tzw. wolne PSA. Badania te należy robić przed badaniem per rectum i przed biopsją.Pomóż Tacie , trzeba sprawę szybko wyjaśnić. Pozdrawiam Ewa

Popieram. PSA rośnie i na gwałt potrzebna diagnoza zanim stan będzie nieodwracalny.
Wielokrotne biopsje negatywne a potem ostatnia pozytywna to jest wzglednie pospolity scenariusz. Można ewentualnie:

A.   wykłócić się o biopsję saturacyjną wieloigłową (ponad 18 rdzeni, wykonywana w zasadzie w anestezji ogólnej)
B.  zrobić jeszcze raz TRUS z opcją 'kolorowego Dopplera' (zasadnicza metoda wykrywania guzów tzw. 'transitional zone' prostaty, głęboko schowanych w centralnej części prostaty, z ktorych znalezieniem zwykłe biopsje mają trudności.

KANGUR 2007 (Australia), ur.1954
zero objawów; VIII/2007 PSA 6,0; biopsja; diagnoza CaP cT2aNxMx, Gl.7 (3+4);
1/XI/2007 załonowa prostatektomia radykalna+PLND, wariant oszczędzający wiązki nerwowo-naczyniowe
Histopatologia pooperacyjna: pT2aN0Mx, Gl.7 (3+4);
PSA nieoznaczalne od 8 tyg. po operacji (poniżej progu czułości analitycznej 0,04)

25/08/2014 - PRAWIE SIEDEM LAT PO PROSTATEKTOMII, PSA NADAL NIEOZNACZALNE
(poniżej progu czułości analitycznej 0,01 bo laboratorium kupiło sobie czulszy analizator)

Cała historia opisana współcześnie pod: http://forum.gazeta.pl/forum/w,37372,72 … a.html?v=2

342

Serdecznie dziekuje za odzew smile w poniedzialek ojciec idzie do lekarza zeby go skierowal na 2 biopsje a przed biopsja postaram sie go wyslac jeszcze moze zrobic te psa + psa wolne - i moze jeszcze cos jak starczy czasu wink  ojciec chodzi na badania i wszystko ale jakos mysli ze niema co tak na gwalt leciesz i robic 10 roznych badan naraz bo mowi ze przeciez ten rak nie zrobil sie wczoraj ani rok temu tylko pewnie ma to juz dlugo - sam nie wiem jak szybko sie on rozwija czy na gwalt wysylac go na wszystkie badania - czy walczyc o kazdy tydzien czy mozna na spokojnie zwlaszcza ze ojciec jest w swietnej formie badania ogolnie, wyniki krwi i inne ma rewelacyjne tak mowi lekarz rodzinny ale znowu nie chce zeby  ten rak wylazl gdzies poza tą torebke i sie wylal na inne narzady bo dopuki siedzi sobie tam to nic ojcu nie dolega i narzady funkcjonuja dobrze a jak wylezie i zacznie atakowac to wyniki moga leciec w dol gwaltownie wink tak sobie na chlopski rozum tlumacze wszystko wink no zobaczymy bede na bierzaco informowal i prosil o rade wink  jeszcze raz dzieki wszystkim smile a tobie Monia wszystkiego najlepszego z okazji urodzin wink mam nadzieje ze jestem 1 z zyczeniami wink jak bys byla z szczecina zaprosil bym na urodzinowego drinka wink

Ojciec  71 lat,18 luty 2009 PSA 14.67 ng/m ,6 pazdziernik 2009  PSA 23.59 ng/ml   REFLEX OFF ,PV=28cm3 ,DRE minus, TRUS minus,  1 biopsja:
- Ogniskowo widoczne niewielkie nacieki zapalne limfocytów . reszta w trakcie

343

Witam wszystkich na forum! Pilnie poszukuję dla Taty możliwości wykonania biopsji wieloigłowej prostaty. Został już skierowany na tę biopsję w Centrum Onkologii w Warszawie i zarejestrowany jako oczekujący, jednak nie podano żadnych informacji kiedy będzie możliwe jej wykonanie. Poprzednia biopsja (jedynie 6 wycinków) wykazała Hyperplasia benigna prostatae PIN II, Prostatitis chronica. PSA sprzed miesiąca = 20, po podaniu antybiotyku oraz środków przeciwzapalnych badanie PSA wykazało 10. Czy znacie inne ośrodki w których biopsję wieloigłową można wykonać (nawet odpłatnie) tak aby czas oczekiwania był możliwie najkrótszy? Może najszybciej byłoby to zrobić np w Berlinie wyczytałem o takiej możliwości tu na forum (czy możecie podać namiary na jakąś prywatną klinikę)? Tata na 55 lat. Pozdrawiam, Jakub.

344

JAkub.
Poproś Twojego o ojca o wykonanie fPSA. Wtedy bedziesz  wiedział czy z biopsją nalezy za wszelką cenę się śpieszyć czy zostawić to normalnemu biegowi.
Taki duży spadek PSA po antybiotykach świadczy o stanie zapalnym, ale nie wyklucza raka.
Ja na biopsję czekałem tydzień. Ale nie wiem czy była wieloigłowa. Nie przywiązywałem do tego specjalnie wagi.
Pozdrawiam.
Anko

Rocznik 1953. PSA przed operacją-8,38, Gleason 6 ( 3+3 )
LRP -paź.2007 r., pT3C, Gleason 2+3; mikronacieki na pęcherzyki nasienne, margines +; PSA 3 tyg-0,173;  PSA 2 m-ce<0,003;  1,5 m-ca po LRP  - RT ; 3m-ce po LRP -HT . TRUS wykazuje  symptomy niedoszczętności zabiegu.  scyntygrafia (23.03.10) negatywna. W grudniu 2010 r przerwanie HT; paź.11- pSA<0,002; testosteron z grudnia 2011 - 268 ng/dl. ; kwiecień 2012 -PSA =0,007; październik 2012 PSA=0,014; grudzień 2013-PSA <0,003. kwiecień  2014<0,002

345

jakub napisał/a:

Witam wszystkich na forum! Pilnie poszukuję dla Taty możliwości wykonania biopsji wieloigłowej prostaty. Został już skierowany na tę biopsję w Centrum Onkologii w Warszawie i zarejestrowany jako oczekujący, jednak nie podano żadnych informacji kiedy będzie możliwe jej wykonanie. Poprzednia biopsja (jedynie 6 wycinków) wykazała Hyperplasia benigna prostatae PIN II, Prostatitis chronica. PSA sprzed miesiąca = 20, po podaniu antybiotyku oraz środków przeciwzapalnych badanie PSA wykazało 10. Czy znacie inne ośrodki w których biopsję wieloigłową można wykonać (nawet odpłatnie) tak aby czas oczekiwania był możliwie najkrótszy? Może najszybciej byłoby to zrobić np w Berlinie wyczytałem o takiej możliwości tu na forum (czy możecie podać namiary na jakąś prywatną klinikę)? Tata na 55 lat. Pozdrawiam, Jakub.

Jak wpiszesz w Google 'urologische Klinik Berlin', to ci się pokaże kilka. Dla przykladu poniżej linki do jednej akademickiej i jednej prywatnej. Wejść na te strony, znaleźć telefon, zadzwonić - po niemiecku albo po angielsku. Biopsje nazywają się Entnahme von Gewebeproben albo po prostu Biopsien. Koszt porządnie wykonanej biopsji w głębokiej sedacji (anestezji środkami dożylnymi) powinien się zamnknąć w 1000-1500 euro razem z oceną patologa. Dowolny lekarz z Polski może wypisać list polecający/skierowanie, lepiej żeby bylo po niemiecku. Powodzenia.

http://urologie.charite.de/
http://www.helios-klinikfuehrer.de/kn/k … ungen.html

KANGUR 2007 (Australia), ur.1954
zero objawów; VIII/2007 PSA 6,0; biopsja; diagnoza CaP cT2aNxMx, Gl.7 (3+4);
1/XI/2007 załonowa prostatektomia radykalna+PLND, wariant oszczędzający wiązki nerwowo-naczyniowe
Histopatologia pooperacyjna: pT2aN0Mx, Gl.7 (3+4);
PSA nieoznaczalne od 8 tyg. po operacji (poniżej progu czułości analitycznej 0,04)

25/08/2014 - PRAWIE SIEDEM LAT PO PROSTATEKTOMII, PSA NADAL NIEOZNACZALNE
(poniżej progu czułości analitycznej 0,01 bo laboratorium kupiło sobie czulszy analizator)

Cała historia opisana współcześnie pod: http://forum.gazeta.pl/forum/w,37372,72 … a.html?v=2

346

Witaj Jakub!

Na forum "nowotwory damy rade" jest dziewczyna, która proponuje pomoc w uzyskaniu konsultacji w Niemczech.
Podała swój adres mail, napisz, poinformuje cię, gdzie co.

Witam wszystkich!
Jezeli ktos z Was potrzebowalby pomocy, jezeli chodzi o konsultacje w
Niemczech, to sprobuje w miare moich mozliwosci pomoc.
Sama przenioslam leczenie taty w czerwcu z Polski do Niemiec. Mam nadzieje, ze
nie bedzie dla nas za pozno.
Wiem, jak wyglada to wszystko w Polsce, bo sama to przerabialam.
Jak czytam Wasze posty to chcialbym wszystkim pomoc. Wiem, ze nie jest to
mozliwe:-(
Mieszkam od 17 lat w Niemczech, mam do czynienia z choroba codziennie, wiec
gdybym mogla jakos pomoc, to piszcie.

Pozdrawiam i zycze duzo sily w walce z ta paskudna choroba!!!

nothi 20.11.09, 09:22 Odpowiedz

Prosze podaj mi dokladny opis stadium choroby na monika_no@t-online.de.
Wlasnie zostalo otwarte bardzo nowoczesne centrum w klinice uniwersyteckiej w
Heidelbergu. Lecza beznadziejne przypadki raka prostaty i glowy.

347

Bardzo dziękuję Wam Wszystkim za odpowiedzi. Mam informację, że biopsja w CO powinna zostać wykonana przed Świętami Bożonarodzeniowymi. Jednocześnie pojawiła się możliwość wykonania jej dziesięć dni szybciej w innym ośrodku o słabszej reputacji, więc Tata skłania się do pozostania przy pewniejszym CO.

Mam jeszcze jedno pytanie, przeszukiwałem zasoby internetu i znalazłem stronę na której napisano o nowej metodzie walki z rakiem prostaty, tj. HIFU (High Intensive Focused Ultrasound). Zabieg polega na wyemitowaniu perrektalnie skupionej wiązki promieniowania USG na prostatę co w wielu przypadkach skutkuje zniszczeniem nowotowru. Metodę tę można stosować we wczesnych stadiach rozwoju choroby. Czy ktokolwiek z Was słyszał o tej metodzie? Być może ktoś poddał się temu zabiegowi (który pomimo niskiej inwazyjności niesie ze sobą pewne zagorżenia i nie jest neutralny dla organizmu).

Bardzo dziękuję za Waszą pomoc i błyskawiczną reakcję!

348

Jakub: Okolo 5 lat temu napisalem do osrodka leczenia metoda HIFU w USA email z zapytaniem jaki jest koszt leczenia i czy mozna leczyc po nieskutecznej radioterapii (akurat bylo ok 2 lata po mojej RT i PSA zaczynalo powoli rosnac). Odpisali: koszt ok 40,000 USD, ale nie beda ryzykowac po radioterapii, poniewaz nie moga przewidziec szkodliwych efektow ubocznych. To byla wtedy nowosc na rynkach medycznych. Napisalem jeszcze do innego osrodka gdzies na Karaibach, odpowiedz ta sama ale troche taniej. Pozniej otworzono HIFU we Francji. Kilka dni temu RAKAR podal link (po polsku) z ktorego wynika ze HIFU jest tez w Niemczech i tam cena jest tylko 2000 euro. Jako ciekawostke moge Ci podac ze rowniez leczy sie (tez w Niemczech) metoda CYBERKNIFE, jak wpiszesz do google haslo: cyberknife locations, to znajdziesz adresy klinik z cyberknife, rowniez w Rosji, Turcji, Grecji, itd... W Finlandii leczy sie tez zamrozeniem, (chyba tez w Niemczech i inych krajach). Ale moim zdaniem szkoda forsy na zagraniczne leczenie, bo w Polsce mozna wyleczyc.

349

Ja przy okazji chcialbym dodac ze oprocz leczenia metoda HIFU, zamrazaniem, cyberknife itd jest jeszcze mozliwosc leczenia protonami. W Niemczech juz prowadza od kilku lat to leczenie a w Polsce ma powstac najpierw w Krakowie i pozniej w Warszawie- na Ochocie osrodek leczenia ta metoda. W Warszawie planuje sie otworzenie tego osrodka w 2015 roku. Pozdr.

350

Witam ponownie.
Znowu mam pewne pytanie odnośnie leczenia. Jak pisałem wcześniej, teść nie miał podanej osłony przed rozpoczęciem HT Zoladexem.
W zeszłym tygodniu zakończył serię naświetlań kręgosłupa. Lekarz prowadzący radioterapię pytał teścia czy brał flutamid, i bardzo się dziwił, że w CO nie zlecono teściowi tego leku. Zdziwił się, po czym sam mu zaordynował Apo-Flutam, właśnie teraz.
Drugi zastrzyk Zoladexu wypada na dzień 14 grudnia.
Czy to znaczy, że podanie osłony ma sens nie tylko przed 1-szą dawką hormonu, ale może coś dać również przed 2-gą?
Czy też włączenie flutamidu może mieć tutaj jakiś inny cel?
Tak poza tym, teść niestety znów trafił do szpitala, tym razem z powodu obrzęków nóg.
"Pozytywnym" elementem jest wciąż fakt, że już od 2 miesięcy nie ma problemu bólu. Wcześniej bywał on straszny, ale został na szczęście opanowany, oby jak najdłużej...
Pozdrawiam,
Matt