1

Temat: Abirateron - gdzie szukać

Witam,
Mój tata choruje na raka prostaty. Rak z przerzutami do kości i do wątroby. Obecnie otrzymuje chemię DOCETAXEL.
Dowiedziałam się że na etapie badań klinicznych jest nowy lek o nazwie ABIRATERON, który podobno daje dobre rezultaty w leczeniu raka prostaty z przerzutami.
Poszukuję informacji gdzie mogę szukać tego leku, i czy został już zaakceptowany i oddany do użytku pacjentów.
Potrzebuję jakichkolwiek wskazówek. każdemu będę dozgonnie wdzięczna.

2

Odp: Abirateron - gdzie szukać

slovianka napisał/a:

Witam,
Mój tata choruje na raka prostaty. Rak z przerzutami do kości i do wątroby. Obecnie otrzymuje chemię DOCETAXEL.
Dowiedziałam się że na etapie badań klinicznych jest nowy lek o nazwie ABIRATERON, który podobno daje dobre rezultaty w leczeniu raka prostaty z przerzutami.
Poszukuję informacji gdzie mogę szukać tego leku, i czy został już zaakceptowany i oddany do użytku pacjentów.
Potrzebuję jakichkolwiek wskazówek. każdemu będę dozgonnie wdzięczna.

Próby kliniczne III etapu z abirateronem podawanym 1195 pacjentom z 13 krajów (COU-AA-301), rozpoczęte w maju 2008 roku, zakończyły się w pażdzierniku 2010 roku, a wyniki przedstwiono na zjeżdzie  European Society for Medical Oncology (ESMO) również w październiku 2010.  Wyniki prób były tak dobre, że w ostatnim miesiącu badania, od 10 września 2010, zrezygnowano z podawania placebo grupie kontrolnej, i zaczęto podawć abirateron wszystkim pacjentom którzy uczestniczyli w próbach, którzy również po zakończeniu prób będą otrzymywać ten lek od producenta.

Producent i właściciel leku, koncern Johnson and Johnson, wystąpił dnia 10 grudnia 2010 roku z wnioskiem do amerykańskiego urzędu kontroli lekow (FDA) o dopuszczenie abirateronu na rynek. Rozpatrywanie wniosku potrwa zapewne kilka miesięcy. Jeżeli lek zostanie dopuszczony do użytku przez FDA, to w USA będzie go sprzedawać firma Centocor Ortho Biotech Inc., a w Europie firma Janssen Pharmaceutical (obie firmy są wlasnością koncernu Johnson and Johnson).

Antycypując prawdowpodobną aprobatę wniosku, pion badawczy koncernu J&J, Johnson & Johnson Pharmaceutical Research & Development L.L.C., uruchomił program (Early Access Program - EAP) udostępniający abirateron jeszcze przed jego formalnym wprowadzeniem na rynek pacjentom z rozsianym rakiem prostaty, którzy wyczerpali wszystkie istniejące opcje leczenia, z chemoterapią docetaxelem włącznie.

W sprawie dostępu pacjentów w takiej sytuacji do abirateronu poprzez EAP nalezy się kontaktować z Johnson & Johnson Pharmaceutical Research & Development w USA pod numerem telefonu 1-800-457-6399

http://www.investor.jnj.com/releasedeta … eid=538107
http://www.firstwordplus.com/Fws.do?art … 80A1176CFC

Tym niemniej, ku przestrodze i ograniczeniu nierealistycznych nadziei, proszę również przeczytać o wynikach prób COU-AA-301
http://www.cancerhelp.org.uk/about-canc … te-cancer:

A phase 3 trial called COU-AA-301 started in May 2008. It stopped recruiting patients in April 2009. The aim of the trial was to find out how well abiraterone worked for men who had already had hormone therapy and chemotherapy for prostate cancer that had spread. It was a randomised trial. The men taking part were put into treatment groups by a computer. One group of men had abiraterone once a day and a steroid called prednisolone twice a day. The other group took a dummy (placebo) tablet once a day and prednisolone twice a day. Results presented at a conference in October 2010 showed that on average, the men who had abiraterone lived about 4 months longer than the men who had the dummy tablet. They also found that the PSA levels in the men who had abiraterone were more likely to fall and on average it took longer for their prostate cancer to start growing again.

Pacjenci przyjmujący abirateron podczas prób COU-AA-301 żyli przeciętnie o 4 miesiące dłużej od pacjentow otrzymujących placebo.

KANGUR 2007 (Australia), ur.1954
zero objawów; VIII/2007 PSA 6,0; biopsja; diagnoza CaP cT2aNxMx, Gl.7 (3+4);
1/XI/2007 załonowa prostatektomia radykalna+PLND, wariant oszczędzający wiązki nerwowo-naczyniowe
Histopatologia pooperacyjna: pT2aN0Mx, Gl.7 (3+4);
PSA nieoznaczalne od 8 tyg. po operacji (poniżej progu czułości analitycznej 0,04)

25/08/2014 - PRAWIE SIEDEM LAT PO PROSTATEKTOMII, PSA NADAL NIEOZNACZALNE
(poniżej progu czułości analitycznej 0,01 bo laboratorium kupiło sobie czulszy analizator)

Cała historia opisana współcześnie pod: http://forum.gazeta.pl/forum/w,37372,72 … a.html?v=2

3

kangur_2007 bardzo dziękuję za wiele informacji.
czy wiesz może czy w Polsce muszę mieć jakieś szczególne pozwolenie na stosowanie tego leku, gdyby udało mi się go zdobyć ? Bo nie wiem jak to jest z legalnością.

4

slovianka napisał/a:

kangur_2007 bardzo dziękuję za wiele informacji.
czy wiesz może czy w Polsce muszę mieć jakieś szczególne pozwolenie na stosowanie tego leku, gdyby udało mi się go zdobyć ? Bo nie wiem jak to jest z legalnością.

Przeceniasz mnie - mieszkając w Australii, ja nie mam pojęcia jaki jest w Polsce status prawny eksperymentalnych leków. Ale też i nie bardzo rozumiem pytanie. Abirateron musi być stosowany przez lekarza, który ma pojęcie o chemoterapii raka prostaty, słyszał o abirateronie, wie do czego on służy, rozumie dawkowanie takich lekow etc.; więc najpierw musialabyś znaleźć lekarza gotowego podawać abirateron. Nie będziesz przecież sama, na własną rękę, bez udziału lekarzy, podawać choremu silnie dzialającego eksperymentalnego leku onkologicznego??? To mogłoby się ocierać o zabójstwo lub pomoc w samobójstwie pacjenta...

Zresztą producent leku, nawet jeśli bedzie gotów go dostarczyć, to przecież nie tobie osobiście; w próbach uzyskania leku od producenta w USA musi brac udział jakiś krajowy autorytet medyczny, gotowy na piśmie merytorycznie uzasadnić potrzebę i przyjąć odpowiedzialność za podawanie leku pacjentowi. Koncern będzie rozmawiać z lekarzem, nie z laikiem. Na twoim miejscu zaczynałbym od znalezienia lekarza lub lekarzy, którzy nadzorowali próby koncernu J&J z abirateronem, jakie były do niedawna (październik 2010) prowadzone w Polsce. I tak zresztą trzeba jeszcze wcześniej zacząć od telefonu do Johnson & Johnson Pharmaceutical Research & Development  w USA w sprawie ogólnych warunków programu, bo może się np. okazać, że koncern w ramach programu EAP udostępnia lek tylko w USA.

A poza tym, w praktycznym, rzeczywistym życiu, ludzie w Polsce czasami prywatnie importują, za radą swoich lekarzy, i stosują, pod kontrolą swoich lekarzy, leki onkologiczne formalnie niezarejestrowane w Polsce, np. 'S1', japoński środek używany w chemoterapii raka żołądka i jelita grubego (doustna fluoropirymidina), nie dopuszczony do obrotu nigdzie poza Japonią. Jak to załatwiają - nie mam pojęcia, o to musisz dopytać sie w kraju. Pozdrawiam.

KANGUR 2007 (Australia), ur.1954
zero objawów; VIII/2007 PSA 6,0; biopsja; diagnoza CaP cT2aNxMx, Gl.7 (3+4);
1/XI/2007 załonowa prostatektomia radykalna+PLND, wariant oszczędzający wiązki nerwowo-naczyniowe
Histopatologia pooperacyjna: pT2aN0Mx, Gl.7 (3+4);
PSA nieoznaczalne od 8 tyg. po operacji (poniżej progu czułości analitycznej 0,04)

25/08/2014 - PRAWIE SIEDEM LAT PO PROSTATEKTOMII, PSA NADAL NIEOZNACZALNE
(poniżej progu czułości analitycznej 0,01 bo laboratorium kupiło sobie czulszy analizator)

Cała historia opisana współcześnie pod: http://forum.gazeta.pl/forum/w,37372,72 … a.html?v=2

5

kangur__2007
mam jeszcze jedną prośbę, ten poniższy link nie otwiera sie :

"
Tym niemniej, ku przestrodze i ograniczeniu nierealistycznych nadziei, proszę również przeczytać o wynikach prób COU-AA-301
http://www.cancerhelp.org.uk/about-canc ? te-cancer:
"

czy mogłabym Cię prosić o podanie go raz jeszcze ?

6

slovianka napisał/a:

kangur__2007
mam jeszcze jedną prośbę, ten poniższy link nie otwiera sie :

"
http://www.cancerhelp.org.uk/about-canc ? te-cancer:
"

czy mogłabym Cię prosić o podanie go raz jeszcze ?

Prosze:

http://www.cancerhelp.org.uk/about-canc … ate-cancer

(wystarczy skopiowac i wkleic w google (najlepiej google.com) fragment cytowanego tekstu )
pzdr
zosia

7

dziękuję Zosiu